جوابیه دفتر کریمی قدوسی  و توضیحات روزنامه خراسان

متن کامل جوابیه روابط عمومی دفتر آقای جواد کریمی قدوسی
در پی درج نکته‌ای کوتاه با عنوان «رعایت امانت از احکام اولیه شرعی است» به قلم دکتر محمد سعید احدیان مدیر مسئول روزنامه خراسان، در ذیل مطلب «واکنش ها به انتشار اظهارات محرمانه منتسب به ظریف در کمیسیون امنیت ملی» در صفحه 4 روز پنجشنبه مورخ 95.10.02، روابط عمومی دفتر آقای جواد کریمی قدوسی نماینده محترم مردم شریف مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، جوابیه ای را در حجم بیش از 5 برابر نکته کوتاه روزنامه خراسان، برای روزنامه ارسال کرده است که متن کامل این جوابیه و نیز توضیحات روزنامه خراسان در ادامه می آید.
متن جوابیه روابط عمومی دفتر آقای جواد کریمی قدوسی به شرح زیر است:
«روزنامه محترم خراسان
با سلام
احتراماً پیرو درج مطلبی با عنوان «واکنش ها به انتشار اظهارات محرمانه منتسب به ظریف در کمیسیون امنیت ملی» در شماره 19429 روز پنجشنبه مورخ 95.10.02 که در رابطه با اظهارات اخیر آقای جواد کریمی قدوسی نماینده مردم شریف مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در خصوص پذیرش اشتباه در مذاکرات هسته ای موسوم به برجام از جناب آقای ظریف وزیر محترم امور خارجه که در جلسه کمیسیون امنیت ملی مطرح شده است، آقای سعید احدیان مدیر مسئول آن روزنامه محترم، دیدگاهی را منتشر کرده اند که ذیلاً پیرامون آن توضیحاتی را ارائه نموده و با توجه به ماده 23 قانون مطبوعات درخواست چاپ آن در شماره بعدی را دارم.
«رهبر معظم انقلاب:
(من به خود مسئولین هم این را گفته ام؛ مسئولین باید بیایند مردم را و به خصوص نخبگان را از جزئیات و واقعیات مطلع کنند؛ ما چیز محرمانه نداریم. چیز مخفی نداریم. این مصداق همدلی با مردم است.)
جمهوری اسلامی ایران کشوری مبتنی بر رأی مردم است و ملت خودشان برای سرنوشتشان تصمیم گیری و تصمیم سازی می کنند و برای تصمیم گیری و تصمیم سازی نیز باید از زوایای مختلف در جریان امور سیاسی، اجتماعی فرهنگی و اقتصادی باشند.
حال که دولتمردان و مسئولین دولتی، بنا بر دلایل معلوم و نامعلوم از شفاف سازی و ارائه اخبار و مطالب صحیح به مردم اجتناب می ورزند و جرأت و جسارت رو راستی با مردم را ندارند، با توجه به سخنان صریح رهبر معظم انقلاب وظیفه چه کسانی است تا این مطالب عمدتاً حساس و سرنوشت ساز در اداره کشور را در اختیار مردم که همانا صاحبان اصلی این انقلاب و مملکت هستند، قرار دهند؟
اکنون که نماینده ای انقلابی و با شهامت که خود را نسبت به رأی مردم مسئول می داند و به سهم خود سعی در شفاف سازی خبری برای افکار عمومی داشته و مطالبی را مطرح می نماید، چرا با جوسازی رسانه ای و ایجاد گرد و غبار سیاسی، سعی در تخریبش می شود؟
اگر ایشان و امثال ایشان این گونه اخبار و مطالب را به مردم ارائه ندهند، باز همین ها شاکی می شوند که چرا شما می دانستید نگفتید تا کار بدین جا بکشد؟
اگر بحث صداقت و امانتداری است باید گفت که چرا دولتمردان رأی مردم را امانتداری نکردند و در قبال ملت و سرمایه های مملکت بی‌صداقتی کردند؟
آیا افشای حقیقت، بی صداقتی و بی اخلاقی محسوب می شود!!؟
جناب آقای احدیان امام علی علیه السلام می فرمایند: هر کس باطل را یاری کند، به حق ستم کرده است.
جناب آقای احدیان چرا نسبت به کم کاری، بی توجهی و عدم شفافیت مقامات دولتی در مسائلی همچون حقوق های نجومی، رکود، بیکاری و معضلات اجتماعی که امر رهبر معظم انقلاب برای پیگیری مجدانه مطالبات و حقوق حقه مردم در رابطه با این گونه مسائل را نیز در پی دارد، احساس تکلیف نمی کنید و آنان را امر به معروف و نهی از منکر نمی کنید؟
جناب آقای احدیان امام علی علیه السلام در سیره عملی و نظری خود تأکید داشتند حاکم باید با صراحت و صداقت با مردم برخورد نماید و بر اساس همین اخلاق سیاسی بود که چون آن حضرت زمام امور را در دست گرفت در نخستین خطبه حکومتی خود به مردم فرمود: «پیمان من بدانچه می گویم در گرو است و به درستی گفتارم متعهد و متکلفم».
جناب آقای احدیان مگر همان اخلاق اسلامی نمی گوید که حاکم باید با مردم صادق باشد و مگر آقای این آقایان در بجنورد تواضع قهرمانانه نکرد و نگفت که رهبری در فلان موضوع اشتباه کرده، یعنی شأن اینان از رهبری بالاتر است؟
پس بهتر است کمی عمیق تر، دقیق تر و منصفانه تر به مسائل پیرامون خود و جامعه نگاه کرده و در آن تفکر کنیم. باشد روزی که بتوانیم حق را بهتر دریابیم.
و من ا... التوفیق»

 

توضیحات روزنامه خراسان درباره جوابیه دفتر آقای کریمی قدوسی
درباره انتقاداتی که دفتر نماینده محترم مردم شریف مشهد و کلات مطرح کردند، روزنامه خراسان ضمن تشکر از نقد انجام شده و استقبال از ایجاد فضای آزاد برای بیان دیدگاه های مختلف میان مردم، مسئولان و رسانه ها در چارچوب قانون و آموزه های دینی، توضیحاتی را مطرح می کند:
* بر اساس آنچه در این جوابیه نوشته شده بر «شفاف سازی و ارائه اخبار و اطلاعات صحیح به مردم» تاکید شده است، موضوعی که مبتنی بر مشی تاریخی روزنامه خراسان درباره «صداقت با مردم» است و می تواند مبنای مشترک روزنامه خراسان با مسئولان و نمایندگان محترم برای حل مسائل و مشکلات مردم و کشور باشد.
* نکته اصلی یادداشت روز چهارشنبه ضرورت رعایت یک حکم شرعی بود که در جوابیه فوق، به طور مشخص پاسخی داده نشده است که برای رعایت نکردن حرمت شرعی عدم امانت داری، چه توضیحی وجود دارد؟ به گونه ای که حتی ادعا نشده است محتوای جلسه محرمانه نبوده است یا منعی از انتشار آن نبوده است. از محتوای پاسخ اینگونه برداشت می شود که نظر دفتر نماینده محترم مشهد بر این است که  اطلاع مردم از مسائل ضرورت دارد  و مسئله اصلی تری محسوب می شود و جناب آقای کریمی برای انجام وظیفه افشای حقایق به انتشار محتوای جلسه پرداخته اند و وظیفه اطلاع رسانی را وظیفه خود می دانند تا از این طریق مردم نسبت به عدم امانت داری مسئولان هسته ای آگاه شوند. در این زمینه ذکر چندنکته را ضروری می دانیم:
1- در یادداشت هم ذکر شد، هر زمان مشخص شد محتوای دقیق اظهارات آقای ظریف در جلسه چه بوده است، آنگاه خراسان می تواند درباره آن اظهارنظر و موضع گیری کند تجربه چندین سال روزنامه نگاری به ما نشان داده  است با این همه اظهارنظرهای مختلف و متفاوت درباره محتوای جلسه تا از جزئیات محتوا مطمئن نشدیم وارد موضع گیری نشویم لذا اجازه بدهید درباره درستی یا نادرستی ادعاهای مطرح شده درباره اظهارات آقای ظریف، فعلا نفیا یا اثباتا موضع گیری نکنیم.
2- ولی به نظر می رسد ما اختلاف سلیقه مبنایی در این قبیل زمینه ها داریم. براساس آن چه در جوابیه دفتر جناب آقای کریمی قدوسی بیان شده است، مسئله اصلی «شفاف سازی» است و از نظر روزنامه خراسان مسئله اصلی «رعایت حدود احکام شرعی در فضای اجتماعی» است. همه قبول داریم که ملاک و معیارها برای ما، این مبانی دینی است؛ به گونه ای که «سیاست ما عین دیانت ما است و دیانت ما عین سیاست ما است». بر این اساس:
اول: قاعده  مبنایی «هدف وسیله را توجیه نمی‌کند» را یادآور می شویم. بر این اساس به هیچ وجه نمی توان برای رسیدن به هدف درست از وسیله ناصواب استفاده کرد. آقای ظریف که سهل است؛ پیروزی علیه معاویه هم باعث نشد حضرت علی (ع) این قاعده را رعایت نفرمایند. بر اساس این قاعده هیچ توجیه و وسیله ای نادرست  برای رسیدن به هدفِ درست پذیرفته نیست. لذا حتی اگر روشنگری برای مردم موضوع اصلی باشد، که هدفی درست و مهم است، اما برای رسیدن به آن نمی توان از وسیله نادرست، یعنی «عدم رعایت امانت» به عنوان یکی از مهمترین حدود شرعی استفاده کرد.
دوم: از نظر ما «رعایت اخلاق»، موضوع اصلی است و « شفاف سازی و روشنگری برای تجربه برجام» فرعی؛ همانطور هم که در یادداشت ذکر شد وقتی هم از اخلاق سخن می گوییم درباره احکام اولیه شرعی سخن می گوییم نه اینکه هر رفتار سیاسی مانند شفاف سازی را به عنوان یک حکم مبتنی بر اخلاق اسلامی مطرح کنیم حتی اگر آن فعل سیاسی امری مهم محسوب شود. بر این اساس خط قرمزهای ما در اخلاق مبتنی بر احکام روشن دینی است که رعایت امانت و عهد یکی از مهمترین این احکام است.
وقتی می پذیریم که جمهوری اسلامی با محوریت ولی فقیه جامع الشرایط در ادامه رسالت انبیاء است ، نمی توانیم این روایت نبوی را فراموش کنیم که :«إِنّی بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ». پس هدف نهایی پیامبر اکرم (ص) و در نتیجه هدف نهایی جمهوری اسلامی «مکارم اخلاق» است. اصولا جمهوری اسلامی آمده است اخلاق را بر صدر نشاند و طبیعتا همه تلاش های صورت گرفته از قیام امام خمینی (ره) تا شهید شدن صدها هزار جوان برای اخلاق است. ازاین لحاظ از نظر ما «اخلاق» در برابر همه مسائل دیگر نه حتی این مسئله، مسئله و موضوع اصلی است به گونه ای که حتی در ماجرای لغو سخنرانی آقای مطهری هم به دلیل عدم رعایت اخلاق اسلامی و زدن تهمت به نماینده ولی فقیه، با جدیت و شدت در چند مطلب هم شخص دکتر احدیان مدیر مسئول روزنامه خراسان و هم در مطالب روزنامه خراسان با بی اخلاقی صورت گرفته از سوی آقای علی مطهری مقابله صریح کردیم.
خلاصه آنکه هدف این است که جمهوری اسلامی بتواند جامعه ای الگو بسازد و مکارم اخلاق در این جامعه باید در صدر باشد. حال اگر برای رسیدن به این جامعه الگو، اخلاق را ذبح کردیم یا حتی فرعی دانستیم، به فرض که شفاف سازی کردیم و تجربه برجام و دیگر موارد مشابه را به جامعه نشان دادیم، آیا به سمت آن جامعه الگو می رویم؟ یا داریم به مردم آموزش می دهیم که اخلاق و حدود شرعی در برابر امور دیگر فرعی محسوب می شوند و با توجیهات مختلف می شود از آن ها گذشت؟
اگر هدف  روشنگری مردم نسبت به تجربه برجام مبنی بر باور به عدم اعتماد به لبخند و بیان آمریکا است، ما الان استدلال های متعدد بیِّن و روشن مانند بدعهدی های علنی و نقض برجام و...داریم که دیگر نیازی نداریم  نقلی را از جلسه ای که 3 بار آقای ظریف بر بیرون نرفتن آن تاکید می کند، بیرون بیاوریم. آیا همین الان این مسئله بدعهدی آمریکا برای مردم روشن نشده است و نمی توان از شیوه هایی مشروع و درست مسئله را برای مردم روشن کرد؟
البته ما از نظر ویژگی های شخصیتی بر اساس تصریحات علنی رهبری معظم انقلاب، آقای ظریف را «امین»، «متدین»، «از بچه های انقلاب» و کسی که «شبانه روز برای به نتیجه رسیدن امور عرق می‌ریزد» می دانیم اما درباره عملکرد آقای ظریف عملکرد ایشان را مجموعه ای از عملکردهای مثبت و منفی می دانیم و اینکه برایند عملکرد ایشان چیست هنوز فعلا بر این باوریم که برایند عملکرد ایشان مثبت بوده است  اما ممکن است بعدا معلوم شود که در این برداشت اشتباه کرده ایم (گرچه الان چنین برداشتی نداریم) یا بعدا عملکرد وی در آینده به گونه ای شود که برایندش منفی شود (همانطور که برایند عملکرد آقای احمدی نژاد در دور اول مثبت و در انتهای مسئولیتش منفی شد).
بر همین اساس همانگونه که در جوابیه از روزنامه خراسان پرسیده شده «چرا نسبت به کم کاری، بی توجهی و عدم شفافیت مقامات دولتی در مسائلی همچون حقوق های نجومی، رکود، بیکاری و معضلات اجتماعی که امر رهبر معظم انقلاب برای پیگیری مجدانه مطالبات و حقوق حقه مردم در رابطه با این گونه مسائل را نیز در پی دارد، احساس تکلیف نمی کنید و آنان را امر به معروف و نهی از منکر نمی کنید؟» مروری مختصر به یادداشت ها، تحلیل ها و گزارش های روزنامه خراسان و به خصوص مدیرمسئول روزنامه، نشان می دهد ما هرجایی نقدی را وارد دانستیم مانند حقوق های نجومی یا برخی اشتباهات آقای ظریف از جمله ماجرای پیاده روی با جان کری، دست دادن با اوباما، برخی دیدارهای دیپلماتیک، نوع مواجهه با بدعهدی های آمریکا در برجام و ...به تصریح نقد کردیم(البته آن ها را مصداق نهی از منکر نمی دانیم چون منکر تعریف خاصی دارد) و البته هرجایی هم که نقاط قوت دیدیم بی توجه به تخطئه ها و فشارها از آن ها دفاع کرده ایم.