سخنان بزرگان ادبیات در بزرگداشت نوش‌آفرین انصاری

او که خودش را وقف ادبیات کودک کرد

دویست و نود و چهارمین شب از مجموعه شب‌های مجله بخارا با همراهی گنجینه پژوهشی ایرج افشار، مرکز دایرة المعارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، کتاب فروشی آینده، شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه کودک و نوجوان، فرهنگنامه کودک و نوجوان و شورای کتاب کودک، به بزرگداشت «نوش آفرین انصاری» اختصاص داشت ودر کانون زبان فارسی برگزار شد. در این شب مهدی محقق، ژاله آموزگار، بهاءالدین خرمشاهی، کامران فانی و فریبا افکاری به سخنرانی پرداختند. به گزارش مهر، در ابتدا علی دهباشی مدیرمسئول و سردبیر مجله بخارا و مجری این برنامه‌ها، خلاصه‌ای از زندگی نامه نوش آفرین انصاری را با تکیه بر کتاب «کتاب، کتابداری و کتاب پژوهی در نوشته‌های نوش آفرین انصاری» به کوشش علی بوذری، بیان کرد و بعد از آن، مهدی محقق پژوهشگر در حوزه تاریخ و ادبیات و همسر نوش آفرین انصاری، با یادآوری خاطراتی، زندگی مشترک پنجاه و چهار ساله خود را با وی، روایت کرد.
محقق در پایان سخنانش با اشاره به حضور اجتماعی و تأثیرگذار بانوان در طول تاریخ و تفکیک فعالیت‌های اجتماعی و خانوادگی یادآور شد: باید روش زندگی خانم انصاری برای دختران جوان الگو قرار بگیرد که به دنبال فرهنگ بروند و از ظواهر زندگی که امروز بیشتر مد شده است، بپرهیزند. این مملکت مکانی بوده که همیشه زنان برتری بر مردان داشتند. ابوریحان بیرونی کتاب مهم خودش را در زمینه نجوم  با عنوان «التفهیم»، به خواهش خانمی با نام ریحانه، دختر حسین خوارزمی نوشته است.
 یا زرین گیس دختر قابوس بن وشمگیر از ابوعلی سینا درخواست می‌کند که مقاله‌ای درباره جغرافیای پزشکی بنویسد. گذشته از این مهم ترین کتابی که در اقتصاد نوشته شده، کتاب «الاموال» نوشته ابوعبید قاسم بن سلام است که تمام مسائل زراعت و پول و اقتصاد را مطرح می‌کند. وی در آخر این مجموعه می‌نویسد که این کتاب قرائت شده شهده دختر احمد دینوری و او تصدیق کرده است که آنچه در این کتاب آمده است سندیت علمی داشته است.  احمد بن رشد اندلسی اظهار تأسف می‌کند  و می‌گوید که زن‌های ما صلاحیت فرمانروایی و ...  را دارند و باعث تأسف است که زن‌ها را در خانه می‌گذاریم که همچون نبات برویند.
در ادامه این نشست، عکس‌هایی از آلبوم زندگی نوش آفرین انصاری ورق خورد که تدوین این بخش را مریم اسلوبی به عهده داشت. سپس ژاله آموزگار استاد دانشگاه و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی با یادی از رفتار نیک نوش آفرین انصاری گفت: چیزی که از لحاظ اخلاقی در نوش آفرین انصاری از دیرباز تشخیص داده ام، احترام و حق شناسی او نسبت به استادان بزرگ کتاب داری در مجالس بزرگداشت این بزرگان است.
در ادامه بهاء الدین خرمشاهی، قرآن پژوه در سخنانی گفت: افتخار دارم که در دهه ۱۳۴۰ در دانشگاه تهران نزد استاد والامقام استاد دکتر مهدی محقق، علم و ادب آموخته ام و یک دهه بعددر اوایل دهه ۵۰ نزد همسر فرزانه‌شان خانم نوش آفرین انصاری از بنیان گذاران کتابداری نوین در ایران، همین توفیق و بختیاری را داشته ام، و اگر خداوند بنده را از این سعادت برخوردار نمی‌کرد، مسیر زندگی فرهنگی ام به کلی مسیر دیگری می‌شد.
کامران فانی هم در ادامه این مراسم گفت: خانم انصاری در رشته کتابداری تحصیل کرده است و دومین حوزه کاری خانم انصاری حضور ایشان در شورای کتاب کودک بود که مخاطبانش کودکان معصومی هستند که باید در درجه اول به آن‌ها برسیم. این در واقع در شورای کتاب کودک انجام شد. ولی در این قسمت هم زودتر وارد این حوزه شد و بلافاصله بعد از بازنشستگی یکسره خود را وقف شورای کتاب کودک کرد و در اینجا بود که کنار چهره سوم و مهم عالم کتاب و کتابداری خانم میرهادی درخشید. به ویژه در مورد فرهنگنامه کودکان و نوجوانان که من به‌جرأت می‌گویم که این طرح بزرگ مدیون او خواهد بود.
در واپسین لحظات این نشست، دکتر نوش آفرین انصاری برای دوست داران خود سخنرانی کرد و افزود: دوستان پرسیدند که چرا در این مجلس کسی از شورا صحبت نکرد. چرا که جای خانم میرهادی امشب خالی است.
در بخش پایانی این نشست لوح تقدیری از طرف انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، با امضای حسن بلخاری رئیس هیئت مدیره این انجمن و شاهنامه دکتر توفیق سبحانی توسط خود وی و همین طور یک تابلو فرش دستباف تبریز اهدایی از خاندان زنده یاد دکتر اسماعیل رفیعیان به دکتر نوش آفرین انصاری اهدا شد.