درمان قطعی میگرن با داروی گیاهی ایرانی برای اولین بار در جهان

زهرا حاجیان -نخستین داروی گیاهی درمان میگرن جهان با نام "میگرن کات "حاصل 25 سال تلاش محققان کشورمان روز گذشته با حضور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در محل این صندوق رونمایی شد.این اسپری بینی با توانایی مهار سردرد و درمان میگرن متشکل از عصاره ترکیب گیاهان دارویی مانند استقودوس، اکلیل، الملک،‌ بنفشه، رازیانه، گشنیز و مرزنجوش است که در منابع طب سنتی ایران و کتاب‌های قانون و منابع غربی از آن‌ها به عنوان رفع کننده سردردهای میگرنی نام برده شده است. ازمزیت های این دارو می توان به جذب سطح وسیعی از دارو از طریق عروق خونی اشاره کرد. این شکل دارویی راحت و مطمئن برای مصرف بیمار است و اثرگذاری زیادی بر مغز به واسطه اعصاب بویایی دارد. همچنین اسپری بینی با دسترسی مناسب به سیستم لمسی می تواند در درمان میگرن اثرگذار باشد. هر پاف اسپری بینی ۱۰۰ میکرولیتر پاشش انجام می دهد و قطر ذرات در هر پاف اسپری داروی میگرن حدود ۱۰ میکرون است. این اندازه باعث گسترش بهینه دارو درحداکثر سطح ممکن مخاط بینی می شود.
این دارو در کار آزمایی بالینی روی بیش از 300 بیمار،در 81 درصدمنجر به درمان بیماری و در 96 درصدنیز منجر به مهارومدیریت سردرد های میگرنی شده است.این دارو دیگر سردردها رانیز برطرف می کند.دکتررمضانی رئیس شرکت دانش بنیان تولید کننده داروی "میگرن کات "در این مراسم از وروداین داروبه بازار خبر دادوگفت :این دارو هم اکنون در ۱۳۰ داروخانه استان های قم، اصفهان، تهران، گلستان، خوزستان و یزد توزیع شده است و پیش بینی می شود تا شش ماه آینده از طریق همه داروخانه ها عرضه شود .
وی با اشاره به این که درمان میگرن به ازای هر فرد ماهانه 70 هزار تومان وسالانه 840 هزار تومان هزینه تحمیل می کند، افزود:این درحالی است که یک دوره کامل درمان بیماری با این داروتنها 500 هزار تومان هزینه درپی خواهد داشت .به گفته وی ،این دارو امکان صادرات به دیگر کشورها را دارد از این رو در صدد هستیم با دریافت مجوز FDA این دارو را ثبت وصادرات آن را آغاز کنیم.هم اکنون 9.5 میلیون بیمار مبتلا به میگرن در کشوروجود دارند که پیش بینی می شود تا پنج سال آینده ۳۰ درصد بیماران میگرنی کشور بتوانند از این دارو استفاده کنند.