بازار خبر

نشانه های جنگ تجاری در چین نمایان شد
فارس- فروش خودرو در چین در ماه آگوست برای دومین ماه پیاپی کاهش یافت برخی کارشناسان این آمار را نشانه نمایان شدن تأثیر منفی جنگ تجاری آمریکا با چین می دانند. سیاست اعمال تعرفه بین چین و آمریکا به تشدید نگرانی‌ها در بازار منجر شده است. البته پیش بینی می شود تأثیر اقتصادی این گونه سیاست‌ها محدود باشد. چین در پاسخ به اقدام آمریکا بر اعمال تعرفه بر واردات کالا، برای ورود خودرو و لوازم یدکی از آمریکا تعرفه 25 درصدی اعمال کرده است که البته این مسئله بیشتر به ضرر شرکت BMW آلمان بوده چرا که یکی از شاسی بلندهای تولیدی این شرکت آلمانی در آمریکا تولید و به بازار چین صادر می شود. نکته حائز اهمیت دیگر این است که برندهای خودروسازی آمریکایی خودروهای عرضه شده خود به بازار چین را در همین کشور تولید می‌کنند.
 
 
پیشنهاد خودروسازان برای افزایش ۱۷درصدی قیمت خودرو
تسنیم- باستانی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به پیشنهاد خودروسازان مبنی بر افزایش ۱۷درصدی قیمت خودرو گفت: افزایش قیمت‌ها باید بر اساس آنالیز قیمت خودرو صورت بگیرد و مردم نباید تاوان حقوق و دستمزد ۱۱هزار پرسنل مازاد در یک شرکت خودروسازی را بدهند.
 
 
 
افزایش قیمت لاستیک و روغن موتور 9 درصد تعیین شده است
تسنیم - مدیرکل نظارت بر کالاهای غیر فلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: قیمت کالاهایی همانند لاستیک خودرو و روغن موتور در گروه ‌کالاهای اولویت دار قرار دارند و دارای قیمت مصوب هستند که قیمت این دسته کالایی، تیر  امسال با حدود 9 درصد افزایش نسبت به سال 93 تعیین شد. مولاخواه افزود: تایرهای سبک و سنگین وارداتی حتماً باید در شبکه تعریف شده توزیع شوند و مشمول ضوابط قیمت گذاری کالاهای عمومی وارداتی خواهند بود. وی تصریح کرد: غیر از این میزان افزایش قیمت که نرخنامه اش هم درسامانه 124 در دسترس است ،‌ هیچ‌گونه افزایش قیمتی را نمی پذیریم و اگر هم افزایش قیمت غیر معمولی در لایه های خرده فروشی و عمده فروشی اتفاق بیفتد تخلف و گران فروشی محسوب و با آن برخورد می شود و هم اکنون هم در بازار در حال اعمال هستیم.
 
 
 هشدار روسیه در باره تبعات تحریم نفتی ایران
تسنیم- وزیر انرژی روسیه درباره تاثیر تحریم های قریب الوقوع آمریکا علیه صادرات نفت ایران هشدار داد و گفت: این یک وضعیت بی اطمینانی عظیم در بازار ایجاد می کند.
 
 
 
 
 
 دریافت  وام 11 میلیارد دلاری توسط عربستان
تسنیم- صندوق دارایی ملی عربستان این هفته قراردادی برای گرفتن یک وام ۱۱ میلیارد دلاری امضا می کند که اولین استقراض تاریخ این صندوق محسوب خواهد شد. برخی از بزرگ‌ترین بانک های جهان از جمله گلدمن ساکس، اچ اس بی سی و جی پی مورگان چیس قرار است این وام را پرداخت نمایند. سال گذشته یاسر الرمیان، مدیر صندوق دارایی ملی عربستان گفته بود، این صندوق قصد دارد برای تنوع بخشیدن به اقتصاد نفتی عربستان و افزایش بازدهی حاصل از سرمایه گذاری ها، دست به استقراض بزند.