رئیس جمهور در آیین بازگشایی سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها:

تحولات در کشور حتما باید بر پایه علم باشد نه سلیقه

رئیس جمهور با اشاره به ضرورت ایجاد تحول در کشور، دانشگاه را مرکز این تحول اعلام کرد و گفت: تحول مورد نیاز ما در کشور حتما باید علم پایه باشد، در غیر این صورت سلیقه، نظرات و دیدگاه های مدیر و مدیرانی خواهد بود که در ادواری اجرایی می شود و بعد از مدتی معلوم می شود که پایه علمی نداشته است.به گزارش دولت، آیت ا... رئیسی ظهر دیروز در آیین بازگشایی رسمی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور، در دانشگاه تهران افزود: دانشگاه‌ها باید برای حل مسائل کشور به کمک  دولت بیایند و بالاتر از آن، اتاق فکر دولت باشند، روشن فکران کسانی هستند که در جایگاه دیده‌بانی به رصد مسائل جامعه می‌پردازند، به موقع درباره آسیب‌ها هشدار و برای رفع آن ها راهکار ارائه می‌دهند.
نباید به هیچ حرف تازه‌ای بی‌توجه بود 
آیت ا... رئیسی گفت: همه بخش‌های جامعه باید به نظریات و سخنان دانشگاهیان و صاحب نظران توجه کنند و کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها بیش از پیش رونق بگیرد، نباید به هیچ نظریه نو و حرف تازه‌ای بی‌توجه بود، هر چند تاکنون از سوی هیچ استاد و صاحب نظری بیان نشده باشد. رئیس جمهور در ادامه با بیان این که برنامه‌های دولت سیزدهم برای ساختن ایران قوی نیازمند حرکت قوی در تولید علم است، تصریح کرد: قدرت فقط در ساخت موشک نیست، اگر چه پیشرفت در این عرصه نیز مایه افتخار است اما باید در عرصه‌های دیگر علمی و فناوری نیز پیشرفت کنیم تا کشور در جنبه‌های مختلف قدرتمند شود. اقتصاد دریا، اقتصاد گردشگری، اقتصاد فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال از عرصه‌هایی است که جای کار زیادی دارد و امروز برخی کشورهای همسایه به اندازه درآمد نفتی ایران از عرصه دیجیتال و فضای مجازی درآمد کسب می‌کنند.رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود به سخنان نماینده کارمندان دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در موضوع رفع مشکلات رفاهی و مالی کارکنان دانشگاه‌ها به دنبال آن هستیم که یک نظام جامع و عادلانه پرداخت در کشور ایجاد کنیم تا همه حقوق‌بگیران در آن دیده شوند و بر پایه متناسب‌سازی حقوق با تورم، مشکل همه قشرها حل شود.
هیچ بن‌بستی پیش روی ما نیست
دکتر رئیسی در واکنش به سخنان شماری از دانشجویان که در قالب یک بسته تصویری در مراسم پخش شد، اظهار کرد: با ظرفیت‌هایی که در کشور سراغ دارم به آینده درخشان ایران بسیار امیدوارم و باور دارم هیچ بن‌بستی پیش روی ما نیست؛ ما اصحاب می‌توانیم هستیم و می‌توانیم مشکلات و موانع را کنار بزنیم.