ستاره‌ها هم‌قدم با «افعی تهران»

پیمان معادی، سحر دولتشاهی، مریلا زارعی و پژمان جمشیدی پس از کدام آثار با دومین سریال سامان مقدم به نمایش خانگی می آیند؟
مائده کاشیان-در آستانه فرا رسیدن سال نو، پلتفرم‌ها آرام آرام از تولیدات جدید خود رونمایی می‌کنند. یکی از مجموعه‌های نمایش خانگی که تبلیغات آن آغاز شده، سریال «افعی تهران» به کارگردانی سامان مقدم است. این مجموعه پرستاره در سکوت خبری تولید شده و به زودی در ماه جاری، در فیلم‌نت منتشر خواهد شد. پیمان معادی و سحر دولتشاهی بازیگران اصلی «افعی تهران» هستند و آزاده صمدی، مریلا زارعی، پژمان جمشیدی و بهادر مالکی نیز از چهره‌هایی هستند که در این سریال ایفای نقش کرده‌اند. در ادامه مطلب، نکاتی می‌خوانید درباره ترکیب بازیگران و سازندگان «افعی تهران».
 
بازگشت به نویسندگی در اولین سریال
پیمان معادی پس از مدتی دوری از نویسندگی، نگارش فیلم‎نامه «افعی تهران» را برعهده داشته و بار دیگر سراغ فیلم‎نامه‌نویسی آمده است. معادی به عنوان نویسنده کار خود را در سینما آغاز کرد .طی سا‌ل‌های 79 تا 84، فیلم‌نامه آثاری مانند «آواز قو»، «عطش»، کمدی «کما»، «کافه ستاره» و «شام عروسی» را نوشت. پیمان معادی سال 87 با یکی از فیلم‌های مهم سینمای ایران «درباره الی» وارد عرصه بازیگری شد و سپس در «جدایی نادر از سیمین» هم بازی کرد، اما خیلی زود به عرصه فیلم‎نامه‌نویسی بازگشت و این‌بار همزمان کارگردانی را نیز تجربه کرد. او سال 89 قصه «برف روی کاج‌ها» را نوشت و این فیلم را به عنوان اولین ساخته‌اش جلوی دوربین برد. معادی پس از این فیلم تا نیمه دهه 90، در ایران و خارج از کشور به عنوان بازیگر مسیر خود را ادامه داد و سال 96 فیلم «بمب؛ یک عاشقانه» را به عنوان نویسنده و کارگردان جلوی دوربین برد و یکی از نقش‌های اصلی آن را نیز ایفا کرد. اکنون پیمان معادی با «افعی تهران» برای اولین‌بار نگارش فیلم‎نامه یک سریال را تجربه کرده است. این مجموعه همچنین اولین سریال معادی در کارنامه بازیگری او نیز محسوب می‌شود. این بازیگر قرار بود زودتر از این‌ها سال 95 با سریال تاریخی «ماه تی تی» در ژانر تاریخی و فانتزی وارد نمایش خانگی شود، اما در نهایت مشکلات مالی باعث شد تولید «ماه تی تی» متوقف شود و پروژه به سرانجام نرسد. معادی در «افعی تهران» نقش یک کارگردان سینما را بازی کرده که درگیر یک پرونده قتل می‌شود.
 
موفقیت دوباره در انتظار 3 بازیگر؟
سه بازیگر زن «افعی تهران» سحر دولتشاهی، آزاده صمدی و مریلا زارعی، هر سه آخرین‌بار با یک سریال نمایش خانگی حضور موفقی در این مدیوم داشتند. سحر دولتشاهی پس از سریال «می‌خواهم زنده بمانم» با «افعی تهران» به نمایش خانگی بازمی‌گردد. «می‌خواهم زنده بمانم» حدود دو سال و نیم قبل منتشر شد و بینندگان فراوانی داشت و «قورباغه» نیز جزو آثار پربیننده این بازیگر است. آزاده صمدی پس از مجموعه موفق «رهایم کن» که بهمن 1401 تا خرداد 1402 منتشر شد و مورد توجه قرار گرفت، با ساخته سامان مقدم در راه نمایش خانگی است. «می‌خواهم زنده بمانم» نیز جزو دیگر سریال‎های محبوب این بازیگر است. مریلا زارعی نیز که سال گذشته با مجموعه «جیران» حضور تحسین‌برانگیزی در نمایش خانگی داشت، اواخر امسال با «افعی تهران» شانس دوباره‌ای برای ادامه موفقیت خود در این مدیوم دارد.
 
اولین درام اجتماعی پس از 3 کمدی
پژمان جمشیدی به عنوان چهارمین تجربه حضور خود در نمایش خانگی، با سریال «افعی تهران» به این مدیوم می‌آید. این بازیگر پیش از این با مجموعه‌های کمدی مانند «خوب، بد، جلف: رادیواکتیو»، «آنتن» و «آفتاب پرست» در نمایش خانگی حضور داشته است، اما «افعی تهران» برخلاف آن‌ها یک درام اجتماعی است. معلوم نیست نقش جمشیدی در این مجموعه چه ویژگی‌هایی دارد و کاملا جدی است یا خیر، اما با توجه به ژانر «افعی تهران» این مجموعه تجربه متفاوتی در کارنامه این بازیگر پرکار به حساب می‌آید. پژمان جمشیدی در سینما با نقش کاملا جدی خود در فیلم «علف‌زار» عملکرد موفقی داشته است، باید دید او در «افعی تهران» چگونه ظاهر خواهد شد.
 
بازگشت سامان مقدم پس از یک دهه
سابقه سامان مقدم در زمینه سریال‌سازی به دهه 80 و 90 برمی‌گردد. او در این دو دهه مجموعه‌های خانوادگی، تاریخی و کمدی مانند «همراز»، «پریدخت»، «شمس‌العماره»، «دیوار به دیوار 1» و «دیوار به دیوار 2» را در تلویزیون تولید کرد و همزمان فعالیت خود را در سینما نیز پیگیری می‌کرد. مقدم اوایل دهه 90 وارد نمایش خانگی شد و کارگردانی «قلب یخی 3» را برعهده گرفت، اما این مجموعه با استقبال مواجه نشد و موفقیتی را نصیب این کارگردان نکرد. مقدم که در سال‌های اخیر از سینما و تلویزیون دور بوده، پس از حدود یک دهه غیبت در نمایش خانگی مجموعه «افعی تهران» را به عنوان دومین سریال خود جلوی دوربین برده است. این کارگردان پیشتر در فیلم «کافه ستاره» با پیمان معادی در مقام نویسنده همکاری کرده بود و در سریال «دیوار به دیوار» نیز با پژمان جمشیدی و آزاده صمدی تجربه همکاری داشته است.