یادداشت روز

غزه و دوگانگی واشنگتن

  محمدصادق مصدق   international@khorasannews.com
 
آمریکا درحالی تلاش دارد از فشار افکار عمومی به دلیل مشارکت مستقیم در جنگ نسل‌کشی اسرائیل علیه مردم فلسطین بکاهد که به تازگی پیش نویس قطعنامه برقراری آتش‌بس فوری در غزه را با هدف حمایت از جنایت‌های این رژیم وتو کرد. از زمان آغاز دور جدید نسل کشی رژیم صهیونیستی در باریکه غزه در 15 مهر (7 اکتبر) تاکنون، این سومین بار بود که قطعنامه پیشنهادی جامعه جهانی برای برقراری آتش بس در غزه و توقف کشتار مردم فلسطین از سوی آمریکا وتو می‌شود. ادعای آمریکا در توجیه وتوی قطعنامه برقراری آتش بس و ارتباط آن با مختل شدن روند مبادله ده‌ها اسیر اسرائیلی با صدها اسیر فلسطینی درشرایطی مطرح می‌شود که از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی به غزه تاکنون صد هزار تن از ساکنان غزه کشته یا مجروح و از نظامیان صهیونیستی نیز صدها تن به هلاکت رسیده یا زخمی شده اند.به همین دلیل ادعای آمریکا و اسرائیل درباره تلاش برای مبادله اسرا باور پذیر نیست و ریشه دلایل تشدید حملات اسرائیل و حمایت آمریکا از آن را باید در مسائلی دیگر جست و جو کرد که در ادامه به نکاتی اشاره می‌شود:
1. بین آمریکا و اسرائیل اختلافات اساسی وجود ندارد و آمریکا همواره و تا مقطع فعلی حامی جنگ در غزه است به گونه‌ای که سخنگوی کاخ سفید به تازگی اعلام کرد که آمریکا مخالف توقف جنگ در غزه است که بعدا و در جهت تلطیف ماجرا اعلام کرد که مخالف توقف فراگیر جنگ هستند. این موضع گیری بسیاری از مسائل را آشکار کرد.
۲. برخی دیگر اعلام کردند که آمریکا در جهت فشار بر اسرائیل برای توقف جنگ رئیس سازمان سیا را به منطقه فرستاد که سفر وی را به عنوان فشار بر نتانیاهو در جهت توقف جنگ استنباط می‌کنند. این درحالی است که آمریکا با فرستادن وزیرخارجه و رئیس سازمان سیا به دنبال ارائه طرح‌هایی برای تحت فشار قراردادن حماس به منظور پذیرش شروط آمریکاست که پذیرش شروط آمریکا نیز مبتنی بر شروط اسرائیل است.
۳. آمریکا در عرصه رسانه‌ای خود را مخالف انجام عملیات در رفح نشان می‌دهد اما در نهان به طور کامل از انجام عملیات اسرائیل در رفح حمایت می‌کند و خود آمریکایی‌ها حمایت‌های نظامی که از اسرائیل انجام می‌دهند، نشان دهنده چراغ سبز به این رژیم برای انجام حمله به رفح است. اما آمریکا در آشکار و برای جلب توجه افکار عمومی در قامت مدافع شهروندان فلسطینی و تخلیه آن‌ها ظاهر می‌شود تا بدین گونه خود را از مسائل پیش آمده تبرئه کند. این درحالی است که آمریکا به طور کامل از اسرائیل حمایت می‌کند.
۴. در نوع عملیات و مقطع مکانی و زمانی ممکن است اختلافاتی بین آمریکا و اسرائیل در بحث گسترش جنگ در غزه وجود داشته باشد، اما در بحث ادامه جنگ هیچ اختلافی وجود ندارد زیرا آمریکا همچنان بر ادامه جنگ تاکید دارد و همین رویه نتانیاهو و اسرائیل نیز هست.
۵. بنابراین می‌توان این گونه گفت که اختلافات آمریکا و اسرائیل تاکتیکی است نه راهبردی و ادامه جنگ و حتی گسترش آن به سایر مناطق غزه مورد وفاق دو طرف است، اما نوع عملیات و اهداف آن در بازه‌های زمانی مورد اختلاف است.