عزم جزم مطهری با  «صدای ملت»

همزمان با انتشار فهرست نهایی «صدای ملت» ، «جماران» با «امنا» ائتلاف کرد.مرعشی  نیز گفت: لیست جبهه اصلاحات ایران احتمالا یک شنبه اعلام خواهد شد
گروه سیاسی-با آغاز تبلیغات انتخاباتی داوطلبان دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اعضای لیست «صدای ملت» حضورشان در انتخابات را از خیابان و مسجد فرشته اعلام کردند.علی مطهری در نشست خبری اعلام لیست انتخاباتی صدای ملت گفت: علت پیدایش «صدای ملت» تمایل تشکل های سیاسی به شرکت در انتخابات و احساس وظیفه مان بود.وی اظهار کرد: زمینه اصلاح امور باید فراهم شود و این کار جز با آشتی مردم با صندوق های رای امکان پذیر نیست. اگر بگوییم در انتخابات شرکت نمی کنیم تا مشارکت پایین باشد تا نظام تضعیف شود و سقوط کند، سیاست اشتباهی است. با وجود گلایه های زیاد نسبت به دو انتخابات گذشته و همچنین انتقاد نسبت به بازداشت ها، در عین حال اعتقاد داریم باید وارد حاکمیت شویم و زمینه اصلاح امور را به وجود آوریم‌.مطهری بیان کرد: برای شکست فضای مشارکت نکردن گروه های اصلاح طلب وارد انتخابات شدیم؛ البته بیانیه ۱۱۰ نفره بیانیه خوبی بود برای محقق کردن اهداف اصلاحی.وی ادامه داد: با اعلام آمادگی ما برای مشارکت، برخی افراد و تشکل های مستقل، اصلاح طلب و اصولگرا با ما همراهی کردند. نمی توان ادعا کرد، می توان تغییرات اساسی به وجود آورد اما می توان زمینه اصلاحات را به وجود آورد.مطهری خاطرنشان کرد: با لیست خود دیوار بین جریان های سیاسی را از سر راه برداشتیم. این لیست نشان می دهد به جز یکی دو اختلاف در نگاه سیاسی نامزدهای صدای ملت، شاهد اختلافات جدی در این لیست نیستیم.
 
لیست ۳۰ نفره«صدای ملت»
در ادامه، این داوطلب نمایندگی مجلس دوازدهم اعضای این لیست ۳۰ نفره را به این شرح معرفی کرد:علی مطهری نایب رئیس مجلس دهم، علی عباسپور تهرانی نماینده مجلس های هفتم و هشتم، محمد بطحایی وزیر اسبق آموزش و پرورش، محمد خوش‌چهره نماینده مجلس هفتم، منصور حقیقت‌پور نماینده اسبق مجلس، هوشنگ بازوند استاندار سابق کرمانشاه، اسماعیل دوستی نماینده مجلس پنجم، محمد هاشمی رفسنجانی رئیس اسبق صدا و سیما، مهدی تندگویان عضو دوره پنجم شورای شهر تهران، محبوب حضرتی رئیس سابق بخش واکسیناسیون انستیتو پاستور ایران، محمدرضا آرَم مدیر و کارشناس در سازمان انرژی اتمی ایران، مجتبی شریعتی نیاسر معاون سابق آموزشی وزارت علوم، سید فرهنگ فصیحی لنگرودی سرپرست سابق پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت، محمد حاتمی رئیس سابق سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، همایون یوسفی نماینده مجلس دهم، سید جمال هادیان کارشناس ارشد مدیریت رسانه و فعال رسانه ای و هنری، محمد اکرمی رئیس انجمن ژنتیک پزشکی ایران، علی باقری مدیرعامل شرکت‌های مطرح حوزه عمران، رضا امیدوار تجریشی دکترای اقتصاد و گرایش پولی، محمدعلی پرستاری کارشناس ارشد مدیریت بازاریابی، رضا محمدی مدیرعامل سابق شرکت خانه‌سازی ایران، مجید پاهنگ رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارگری، محمد عیسی انصاری فرد فرماندار اسبق کرج، پروین داداندیش رئیس سابق دانشگاه آزاد تهران، حلیمه عالی نماینده مجلس نهم، زهرا ساعی نماینده مجلس دهم، زهرا عابدینی معاون سابق مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور، بی نظیر جلالی مدیرکل سابق امور فرهنگی بازنشستگان تامین اجتماعی، فاطمه رضایی ملک دکترای مدیریت تکنولوژی و عفیفه عابدی دانشجوی دکترای مطالعات سیاسی.مطهری همچنین در پاسخ به این پرسش که چطور می گویید نماینده جامعه هستید در حالی که لیست شما این را نشان نمی دهد؟ گفت: انتظار از حامیان مان این بود که کار جمعی کنیم به همین دلیل مجبور به انتخاب شدیم و حتما افراد توانمندی هستند که در لیست ما حضور ندارند. بنده ۲۰۰ رزومه را بررسی و با ۱۰۰ نفر مصاحبه کردم اما در نهایت چاره ای جز انتخاب ۳۰ نفر آن هم در کمترین زمان ممکن نداشتیم.وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره شاخص های چیدن لیست صدای ملت گفت: ملاک مان چند شاخص بود؛ تحصیلات، سابقه فعالیت های سیاسی و اجتماعی، شناخته شده بودن در جامعه و تجربه کار اجرایی داشتن. در فهرست امید در انتخابات گذشته معیار ترتیب حروف الفبا بود که طبق این معیار بنده نفر ۲۶ بودم اما دومین رای نماینده تهران را کسب کردم. مردم افراد لیست ها را می شناسند و ترتیب حروف الفبا تاثیری در انتخاب ها ندارد.
 
تشریح سیاست خارجی «صدای ملت»
این داوطلب نمایندگی مجلس دوازدهم، سیاست خارجی صدای ملت را توازن در تعامل با غرب و شرق اعلام و بیان کرد: طی سال های اخیر به دلیل مشکلاتی که با کشورهای غربی داشتیم به دامن روسیه و چین افتادیم و این دو کشور هم از این وضعیت سوء استفاده کردند. نماینده مجلس می تواند وزیر دفاع را به مجلس فرابخواند و از او چرایی فروش پهپاد به روسیه در جنگ را بپرسد.مطهری سیاست فیلترینگ را نامناسب دانست و گفت: ناهنجاری های اخلاقی و مسائل سیاسی از عمده دلایل فیلترینگ اینترنت در ایران است. یکی از مسئولان کشور می گفت فساد در سکوهای داخلی در فضای مجازی بیشتر از اینستاگرام و سایر سکوهاست، چون آن ها مجبور به رعایت قانون هستند اما سکوهای داخلی چندان در چارچوب قانون اقدام نمی کنند به همین دلیل فساد در سکوهای داخلی بیشتر است. بنده فکر می کنم اگر رابطه مردم با نظام خوب شود نیاز به فیلتر کردن نیست.وی پیش بینی میزان مشارکت مردم در انتخابات و راهیابی تعداد داوطلبان صدای ملت به مجلس را سخت دانست و افزود: برای شخص بنده رفتن یا نرفتن به مجلس اصلا اهمیت ندارد. بنده صرفا برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات حضور یافتم، اما کنار کشیدن و بی تفاوتی راهگشا نیست، برخی انتقادهای مردم را وارد می دانم.مطهری در ادامه چنین بیان کرد: در مجلس هشتم تابوی سوال از رئیس جمهور را بدون اجازه گرفتن از رهبری شکستیم و رئیس جمهور وقت را از برج عاجِ بی قانونی پایین کشیدیم یا به دلیل کشته شدن ستار بهشتی وزیر مربوطه را به مجلس کشاندیم و ۹۵ نماینده مجلس وقت، سوال را وارد دانستند.این داوطلب نمایندگی مجلس دوازدهم تاکید کرد: اگر انسان های آزاده به مجلس بروند و نماینده مردم بمانند و نماینده نظام نشوند، بسیاری از مشکلات و چالش های غیر ضرور که الان گرفتارش هستیم، به وجود نمی آمد.
 
 حمایت کارگزاران سازندگی از لیست صدای ملت
از سوی دیگر،حسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران هم با اشاره به برنامه های این حزب برای انتخابات پیش رو تصریح کرد: حزب کارگزاران سازندگی ایران و احزاب ندای ایرانیان و اعتماد ملی به طور قطعی عضو جبهه اصلاحات ایران هستند و به هیچ وجه ائتلاف جدیدی بین این سه حزب اصلاح طلب با حزب اعتدال و توسعه و ستاد تبلیغاتی صدای ملت برای معرفی کاندیداها در سراسر کشور صورت نگرفته است.مرعشی در ادامه تصریح کرد: حزب کارگزاران سازندگی  اقدام آقای مطهری برای انتشار لیست صدای ملت در تهران را صرف نظر از ترکیب کاندیداها کار شایسته ای می داند. وی در ادامه گفت:  درباره شهرستان ها ما در هر حوزه انتخابیه ای که کاندیداهایی مورد تاییدمان باشد با رعایت آیین نامه جبهه اصلاحات ایران اعلام حمایت می کنیم و احتمالا این فهرست روز یک شنبه منتشر خواهد شد. مرعشی در پایان گفت: ممکن است خیلی از کاندیداهای حزب کارگزاران، مورد حمایت برخی احزاب مثل اعتماد ملی و ندای ایرانیان باشند و اشتراکات کمتری هم درباره برخی کاندیداها با حزب اعتدال و توسعه در کل کشور خواهیم داشت.
 
لیست امنا در حال  نهایی‌شدن 
درسوی مقابل نیز،دبیر شورای مرکزی ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (امناء) با اعلام این که به لیست نهایی بسیار نزدیک شدیم، گفت: اکنون در حال تعیین تکلیف افرادی هستیم که در لیست‌های دیگری هم حضور دارند و اگر ظرف امروز و فردا این موضوع هم به نتیجه نهایی برسد، لیست ما منتشر خواهد شد.سیدنظام‌الدین موسوی درباره آخرین اقدامات ائتلاف امنا برای اعلام لیست نهایی در تهران اظهار کرد: برای ما در گزینش و اعلام کاندیداها، شاخص‌محوری به‌جای شخص‌محوری اهمیت دارد. یعنی یک نفر سرلیست نمی‌شود تا دیگران ذیل او تعریف شوند. در چنین روشی ممکن است به وزن اجتماعی‌، دیدگاه‌ها، تجربه‌ها و سابقه‌ افرادی که ذیل سرلیست تعریف می‌شوند، خیلی توجهی نشود.همزمان، شورای سیاسی جریان مردمی جماران با صدور بیانیه ای اعلام کرد که با ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب (امنا) ائتلاف کرده است.قرار بود لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا)در تهران نیز تا شنبه رونمایی شود.