printlogo


واکنش کریمی قدوسی، بیانیه وزارت خارجه و توضیحات بروجردی و نقوی حسینی
حواشی بیانیه غیر رسمی کمیسیون امنیت ملی درباره انتشار اظهارات ظریف

ادیب- پس لرزه ها و ترکش های انتشار اجمالی سخنان ظریف در اول دی ماه و سپس انتشار تفصیلی آن در پنجم دی ماه همچنان ادامه دارد؛ در تازه ترین اتفاق روز گذشته چهارمین بیانیه وزارت خارجه علیه کریمی قدوسی منتشر و اظهارات وی به نقل از وزیر خارجه که با موضوع انتخابات آمریکا بود، تکذیب شد. همچنین بیانیه ای توسط رحیمی عضو کمیسیون امنیت منتشر شد. این عضو فراکسیون امید  تأکید کرد که این نوشته، بیانیه کمیسیون امنیت ملی است. در بیانیه مذکور که فارس آن را «بدون امضا و بدون نام» توصیف کرده، تأکید شده است که «اصرار بر افشاء و انتشار مطالب به صورت ناقص و گزینشی گناهی نابخشودنی و خدمت به دشمنان انقلاب اسلامی است که مراجع ذیصلاح باید به آن رسیدگی کنند.» ایرنا که این نوشته را بیانیه رسمی کمیسیون امنیت ملی توصیف کرده، گزارش داده که در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «حادثه تلخی که هفته گذشته پس از جلسه مشترک وزیر امور خارجه و معاونین این وزارتخانه و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اتفاق افتاد هنجارشکنی و حاشیه سازی بی منطقی بود که اکثریت قریب به اتفاق اعضای این کمیسیون نسبت به آن معترض هستند.»در این بیانیه آمده است: «سخنی که وزیر محترم امور خارجه در این جلسه اعلام کرد، نه اشتباه در برجام بود و نه اشتباهی در سیاست‌های راهبردی نظام، بلکه صرفا اشاره ای بود به یک اشتباه در اعلام موضع.»
تغییر موضع سخنگوی کمیسیون امنیت ملی
در عین حال نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی که صبح دیروز در اولین واکنشش در مورد این بیانیه، آن را «بیانیه رسمی کمیسیون امنیت ملی» نامیده بود، عصر دیروز تأکید کرد «این بیانیه، اعتبار ندارد.» وی که با مهر گفت و گو می کرد، در مورد علت تغییر موضعش افزود: «با توجه به انتشار مطلبی تحت عنوان بیانیه کمیسیون که من آن زمان اطلاعی از انتشار آن نداشتم، همان موقع به خبرنگاران گفتم که اگر رئیس کمیسیون تصدیق کرده باشد که این بیانیه برای کمیسیون امنیت ملی است، حتماً همینطور است. برخی از خبرنگاران در پاسخ به من گفتند که بله رئیس کمیسیون تایید کرده است؛ من هم مجدداً تأکید کردم که اگر رئیس کمیسیون تایید کرده، پس حتماً این بیانیه رسمی کمیسیون امنیت ملی است.» نقوی حسینی ادامه داد: «بعد از ظهر از آقای بروجردی سؤال کردم و ایشان هم پاسخ داد که این بیانیه رسمی کمیسیون نیست و اعتبار ندارد.»
بروجردی: بارها به آقای کریمی قدوسی تذکر داده‌ام
در همین حال علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی روز گذشته با خانه ملت گفت و گو و تأکید کرد که آن بیانیه، «رسمی نبوده است». وی با بیان این که «اگر نصف به علاوه یک اعضای کمیسیون، بیانیه را تایید کنند، بیانیه رسمی تلقی می‌شود» توضیح داد: با این حال مستلزم است که جلسه‌ای رسمی برای تصویب بیانیه تشکیل شود که چنین امری صورت نگرفته است. بروجردی در گفت و گو با آنا نیز اظهارکرد: بارها و بارها درباره این نوع رفتارها به آقای کریمی قدوسی تذکر داده‌ام. وی درباره اینکه «آیا فایل صوتی سخنان وزیر امور خارجه در جلسه محرمانه با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پخش خواهد شد یا خیر؟»، گفت: این فایل صوتی به هیچ وجه قابل پخش نیست و اگر کسی تخلفی در این باره انجام داده است باید پاسخگو باشد. وی ادامه داد: قرار نیست که هر آنچه پشت درهای بسته اتفاق می‌افتد به جامعه منتقل شود. البته این به معنای بی اعتمادی به مردم نیست چون مخاطبین هر مطلبی که اعلام می‌شود در کنار مردم شریف ما که قابل اعتماد هستند، دشمنان هستند.
درخواست 40 نماینده برای انتشار فایل سخنان ظریف
در تحولی دیگر 40 نماینده مجلس طی نامه‌ای خواستار پخش نوار صوتی اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در صحن خانه ملت شدند. این نمایندگان به اصل 69 قانون اساسی استناد کردند؛ اصلی که به لزوم علنی بودن «مذاکرات مجلس» اشاره دارد.
ابوطالبی:این اقدام خنجری بر پشت مذاکرات آتی است
همچنین در یک واکنش دیگر از سوی دولت، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور نسبت به افشای سخنان ظریف در کمیسیون امنیت ملی توسط کریمی قدوسی با انتشار تصویری در صفحه شخصی خود در توئیتر واکنش نشان داد. به گزارش فارس ابوطالبی در توئیتر خود نوشت: «آنقدر اثبات "اشتباه"برای افشاکنندگان مذاکرات محرمانه مجلس مهم بود که اثبات کردند "متن برجام" نقض نشده است؛ این اقدام خنجری بر پشت مذاکرات آتی است.» اشاره ابوطالبی احتمالا به نشست هفته آینده کمیسیون برجام بین ایران و کشورهای عضو برجام است که با موضوع بررسی تمدید تحریم ها از سوی آمریکا تشکیل خواهد شد.
کریمی قدوسی: ظریف در تلاش است از طریق موگرینی با ترامپ ارتباط بگیرد
با این حال به گزارش ایسنا و ایرنا، روز گذشته جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد  از بیانیه منتسب به کمیسیون امنیت ملی انتقاد کرد و گفت:«کمیسیون امنیت هیچ گونه جلسه ای برای بیانیه اخیر نداشته است. در حالی که روال کمیسیون این است که در مورد این گونه بیانیه ها جلسات متعددی تشکیل می شود و در مورد آن رای گیری می شود. اما  این بیانیه را که تعدادی براساس یک ضرورت پیش آقای ظریف رفتند، تنظیم کردند و امضاء نمودند...باید تنظیم کنندگان این بیانیه توضیح دهند، بی اخلاق یعنی چه؟» وی افزود: «اشتباه آقای ظریف این بود که به قول جان کری اعتماد کرد که گفته بود انتخابات آینده را خانم کلینتون می برد و تمام تخم مرغ ها را در سبد رای آوردن خانم کلینتون گذاشتند، اما با انتخاب ترامپ دست‌شان برای ارتباط با ترامپ قطع شد و آقای ظریف حالا در تلاش است تا به نوعی از طریق خانم موگرینی با تیم ترامپ و وزیر امور خارجه جدید آمریکا ارتباط بگیرد.» وی همچنین گفت: بر اساس اطلاعات به دست آمده، خانم موگرینی قرار است طی دو روز آینده به همین منظور سفری به آمریکا داشته باشد.
بیانیه وزارت خارجه علیه کریمی قدوسی
این اظهارات کریمی قدوسی باز هم با واکنش وزارت خارجه روبه رو شد.  اداره اطلاع رسانی این وزارت خارجه   در چهارمین بیانیه خود تأکید کرد: «اصرار آقای کریمی قدوسی بر اقدام غیر اخلاقی، غیرقانونی، غیر منطقی و غیر شرعی خود اگرچه دیگر و هرگز برای مردم شریف و آگاه جای تعجب ندارد، اما شدیدا جای تاسف دارد.»  به گزارش ایرنا در بیانیه وزارت خارجه آمده است: «همه کسانی که با وزیر امور خارجه از نزدیک کار می نمایند می دانند که یکی از معدود نظرات کارشناسی واقع‌بینانه و دقیق درباره انتخابات آمریکا از سوی ایشان ارائه شده که پیروزی آقای ترامپ در انتخابات را با ارائه ادله و با استناد به استدلال های متعدد دور از انتظار نمی دانسته و نتیجه به دست آمده در این انتخابات را بسیار محتمل می دانستند.» در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «دیگر اتهامات و اظهارات نسنجیده و ناروای نامبرده در خصوص تلاش برای ارتباط گیری با تیم جدید هیات حاکمه آمریکا همانند بقیه‌ سخنان قبلی ایشان... ناشی از  بی اطلاعی و نا آگاهی  یا  توهمات و بداخلاقی های تکراری و کسل کننده دیگر ایشان  بوده است.»